2021. augusztus 31., kedd

Miért kezdtem főzni? 3.rész - Kiegészítők

Meséltem már arról, miért kezdtem főzni, hogy néz ki nálunk a főtt etetés, viszont egy nagyon fontos dologról még nem meséltem. Ez pedig, hogy milyen kiegészítőket kapnak az ebek, és egyáltalán, miért jók a kiegészítők.

A kiegészítők azok a természetes anyagok, amik segítik az immunműködést, pótolják az ásványi anyagokat és támogatják a szervezetet. Például a Spirulina algának rengeteg jótékony hatása van, remek immunerősítő, emellett a bélflórát is támogatja. A csipkebogyópor szintén jó immunerősítő lehet, míg a tojáshéjpor a kalcium pótlására lehet jó alternatíva, mivel füstölt csontot ritkábban kapnak.

Én készítettem magamnak egy táblázatot, amibe beírtam melyik mire való, mikor érdemes adni és milyen tapasztalataim vannak vele. Ezekről a tapasztalatokról is mesélek kicsit:

Nagyon beváltak nekünk a My Bulldog Shop gyógynövénykeverékei. 

Melange-nak a tavalyi nyírás után nem nőtt vissza a szőre. Próbálkoztam már mindennel, sörélesztővel, komplex szőrtámogató készítménnyel, lazacolaj kúrával... aztán rátaláltam a My Bulldog Shop Shiny Coat keverékére és végre megtört a jég. Szinte napról napra látszott, hogyan nő a szőre és most ismét gyönyörű bundája van. Március 17-én adtam neki először, és onnantól folyamatosan kapta, míg el nem fogyott a doboz.









Dot rejtélyes nyári környezeti allergiája is tovatűnt, ez már a főtt etetéssel gyengült tavaly, de idén a Detoxify-nak és a No Itch-nek hála talán egyetlen olyan nap volt, hogy nyalta a lábát. 

Melange szedi időszakosan az Old Friend-et is, hogy agyban is minél tovább a toppon maradjon :) 

Az egész csapat kapja a Happy Joints+ ízületvédőt is, ezt is kúraszerűen adom, minden kutya rendben van, persze ebben sokat segít a fizioterápia is.

Tavasszal és ősszel pedig a Bodypure segítségével méregtelenítünk, hiszen minden hónapban kapják a kullancs- és szívféreg elleni szereket, így tudom kicsit támogatni a májat és a vesét.

Latte hajlamos bármit megenni akár jó ötlet, akár kevésbé, neki ilyenkor a Happy Tummy szokott segíteni, hogy újra rendbe jöjjön az emésztése, bár szerencsére ez most már ritkán fordul elő. 

Én azt gondolom, annyira sokféle kiegészítő van, hogy nagyon nehéz eldönteni, melyik a jó választás. Viszont amikor kipróbálja az ember, nagyon hamar látszik, melyik működik. Mindenképpen érdemes leírni minden tapasztalatot, mert én is innen látom, hogy pontosan melyikkel mi volt. Például nálunk a lazacolajat túl bátran kezdtem, kicsit meg is hajtotta a kutyákat. Most már a kúra első napjaiban az adag felét kapják csak és azóta nincs semmi probléma. 

Én táblázatban vezetem azt is, melyik kutya mikor, milyen kiegészítőt kap/kapott. Ez egy kicsit talán időigényesnek tűnik, de sokkal könnyebb egy táblázatra ránézni, mint a heti kajában nap, mint nap jelölgetni. Érdemes több kutya esetén a dobozra is ráírni, melyik kutya és mennyi ideig szedi, mert különben könnyen bele lehet zavarodni.

Azt hiszem, sikerült leírnom a lényeget, még a jutalmazásról mesélek majd egyet, mert hiába etet jól az ember egy érzékeny gyomrú kutyát, ha nem megfelelően választ jutalomfalatot, főleg, ha sok jutit kap az eb.


2021. augusztus 28., szombat

Miért kezdtem főzni? 2.rész - Így főzök én

Meséltem már arról, miért kezdtem főzni, most pedig arról szeretnék, nálunk hogy néz ki a menü, illetve, hogy milyen változásokat tapasztaltam, mióta főzök az ebeknek.

Így főzök én:

Amikor elkezdtem átállítani őket, tartottunk egy koplaló napot. Aztán első körben hús+ rizs volt az adag (én kettőnél csirkével, Dotnál az eliminációs diéta miatt marhával kezdtem). A lényeg, hogy csak egyféle hús és szénhidrát ment. Aztán belekerült a belsőség, majd a zöldség/gyümölcs, egyre többféle hús és a kiegészítők is. Az új összetevő, az elején az adag 5-10%-át tette ki, majd fokozatosan növeltem.

Így néz ki a kutya vacsorája
Most 4-6 állatfaj húsát kapják hetente. Általában több hétre bevásárolok és megfőzök, ezt porciózom ki, és fagyasztom le. Kapnak csirkét, marhát, szarvast, pulykát, sertést, bárányt, nyulat esetenként halat stb.
Tapasztalatom szerint a szarvas például egy nagyon "erős" hús, ezért a szarvasos adagokat csirkével szoktam keverni. 
Mellé kapják a belsőségeket, minden héten van valamilyen máj és egyéb belsőség is, például vese, lép vagy tőgy. A szív és a zúza izomnak számít, nem belsőségnek.


Nálunk a hús 50%-a az adagnak, a belsőség pedig ezen felül 10%.
Ehhez jön még a szénhidrát. Mivel Latte gluténérzékeny, így általában rizst kapnak.
Az adag maradék 10%-a pedig zöldség vagy gyümölcs. A zöldségek azért jobbak, mert nincs bennük cukor. Néhány példa: saláta, sárgarépa, alma, körte, cékla (azt főzve adom). A gyümölcsöt, zöldséget érdemes reszelve adni.
Hetente kapnak még tojást, meg joghurtot, illetve kiegészítőket is, erről a következő részben fogok mesélni.

Azt, hogy mekkora adagra van szüksége a kutyának sok minden határozza meg, ki kell tapasztalni. Azt javasolják, hogy a testtömeg 2-4%-át érdemes belőni. De függ attól is, mennyire él aktív életet a kutya, attól is, milyen évszak van, milyen a kutya anyagcseréje, mennyire hízékony alkat stb. Latte például nyáron 2,6%-át eszi a testsúlyának, míg télen közel 4%-át. 


Latte táposan 2019-ben és idén főtt etetés mellett

Nem tagadom, hogy főzni macerás. Legalább egy napja rámegy az embernek, még akkor is, ha több hétre előre főz. Ha csak egy-két napra, akkor meg állandóan főzhet. Sok papírmunkával jár vezetni, ki mit evett, mennyit kapott stb. De mióta főzök, azóta Dotnak egyszer sem volt hasmenése. A szőre gyönyörű, a kedve tökéletes.
Latte semekkora szőre igazi dús, kesze-kusza drótos szőrré vált, amit most már 2. éve trimmelek. Túl lépte a 20kg-ot, ezt korábban egyetlen táppal sem sikerült. 
Melange-ot pedig akárki látja, nem hiszi, mennyi idős, simán letagadhatna pár évet :) 
Mindhárom kutya emésztése rendben van, szőrük fényes, láthatóan tele vannak élettel. Nekem megéri ennyit dolgozni a kajával, ha ez az eredménye.

További pozitív tapasztalataim is vannak még, de azokat majd a kiegészítők kapcsán mesélem el. 



2021. augusztus 26., csütörtök

Miért kezdtem főzni? 1.rész - Alapszabályok

Miért kezdtem főzni? 


Három kutyám van, Melange-zsal töb, mint 10 éve kezdtünk agilityzni. Azóta Lattéval aktívan agilityzünk, Dottal agilityzünk és Pullerezünk. De ha ez mind nem lenne, ők akkor is a mindennapjaim szerves részei. Ismerem őket, nem csak a szokásaikat, hanem egész lényüket. Ők a barátaim. Igyekszem mindenből a legjobbat adni nekik. 

Hosszú ideig táposak voltak, mert azt gondoltam, abban minden benne van, akkor nem ronthatok el semmit se véletlenül. Aztán megjött Dot. Neki nem vált be a szuper minőségű táp, ami Melange-nak régóta jó volt. Vissza-visszatérő hasmenése volt. Okoskodtunk a dokival. Tápot váltottunk. Aztán ismét. 

De az idő telt, javulás meg nem sok volt. Aztán júliusban elkezdődött az allergia. Csirkére gyanakodtunk első körben, de ekkor már jó ideje csirkementes tápot evett. Úgy döntöttünk, nézzünk meg egy eliminációs diétát. Először csak marhát és rizst kapott. Aztán, ahogy minden rendben volt, elkezdtem bevezetni egyre többféle húst. Láss csodát, semmi baja nem volt a kutyának! Ekkor úgy döntöttem, inkább szánok rá időt és beletanulok a főzésbe. Mert akkor láthatom, mi kerül pontosan a tálba.

Közben volt időm gondolkodni, utána járni. Megosztó téma, ahány forrás, annyi variáció. Próbáltam kihámozni a lényeget, de nem volt egyszerű. Sok mindenkivel egyeztettem és igyekeztem a lehető legjobban körbejárni a témát. Sok BARF-os infót is olvastam, ezt is javaslom, ha valaki főzésre adja a fejét. Aztán beszéltem állatorvossal és kutyadietetikussal is. 

Úgy döntöttem, Lattéval is megpróbáljuk. Évek óta próbáltuk hizlalni, de tripla adag táp mellett sem ment, meg mivel gluténérzékeny, nem tudtam mennyire bízhatok a tápgyártókban, hogy tényleg mentes a tápjuk. Emellett a szőre is mindig gyenge volt, nem nézett ki igazi drótosnak, a kozmetikus nem akart hinni a fülének, mikor trimmelni akartam, nem volt mit.

Melange-zsal később kezdtük el, a januári betegség után álltunk át szép fokozatosan, erről később írok majd még.


Most azonban térjünk a lényegre, ha főzésre adod a fejed, szerintem ezek a legfontosabb alapszabályok:

1. Ne higgy el egy nézőpontot.

Olvass utána, kérdezz utána, értsd meg, hogyan működik és tudatosan tapasztald ki, rakd össze az étrendet. Lehet, hogy valakinek évek óta működik, de a Te kutyádnak nem az lesz a jó.

2. Nincs olyan, hogy mindent tudok.

Képezd magad, járj utána, tegyél fel magadnak kérdéseket... mindig van hova fejlődni.

3. Ellenőrizz!

Nézd a kakit, az az első számú segítséged. Érdemes évente vérvételt csináltatni, hogy tuti minden oké. Én azt javaslom, a kezdéstől számítva 3 hónap után is csináltass egyet, ha kicsit is bizonytalan vagy.

4. Vedd észre a változást!

A pozitív változásnak örülünk, de az esetleges negatívat is nagyon fontos időben észrevenni, és megvizsgálni, mit rontunk el.

5. Vezess naplót!

Írd bele, mit és mennyit evett a kutya, milyen volt a kaki, ne felejtsd el ide beírni azt sem, milyen jutifalatot* adtál.

6. Az átállás legyen azonnali, ugyanakkor fokozatos.

Most olyan, mintha ellent mondanék magamnak, pedig nem erről van szó. Az átállás azonnali, akár egy koplalónappal együtt, egyik nap táp, két nap múlva már főtt. De kezdetben más arányban oszlik a hús, a zöldség, és a szénhidrát. 


Én úgy gondolom, ezek a legfontosabbak első körben. És hogy én hogyan állítottam össze az étrendet? Erról egy későbbi bejegyzésben mesélek majd. 



  *a jutalomfalatokról is később írok majd részletesebben.

2021. augusztus 16., hétfő

XXV. Jubileumi Medivid Agility Kupa

 Sziasztok!

A katalógusból nem maradhatott ki Meluka :)

Hol is kezdjem? Melunak tavaly ez volt az utolsó versenye. Minden kutyám fantasztikusan szerepelt és idén féltem kicsit titokban a versenytől. Tudunk-e annyira jók lenni még egyszer? Nem várok-e túl sokat magamtól, a kutyáktól? Csak mert tavaly úgy volt... De tavaly akkor volt, most meg most van. Nagy csapattal autóztunk le már pénteken, így szombaton nem kellett annyira korán kelni. 


J3-mal kezdtünk Lattéval. Elég magas volt bennem a megfelelési kényszer, de igyekeztem kizárni mindent és csak a kutyára figyelni. Egy kicsit túlságosan is sikerült. Nagyon biztosra menős futam lett, sok-sok franciával, de hibátlanul és elég jó idővel (3,83m/s-os sebességgel). Ezzel 2.helyen végeztünk a 4 maxi közt, de a fő a hibátlan volt :) 

J2-ben jött Dot. Valahogy nem volt az igazi a futam, de túl éltük. 4-ből 4.helyet érte rekord számú összhibával. :D 

Közben futottak a csapattagok, úgyhogy mindig volt kinek szurkolni. :) 

Délután az openben is Latte futott előbb. Nem bíztam benne eléggé, úgy éreztem odaérek a szlalom elé, meg is lett az egy megtagi, mert kitakartam a szlalomot. Így is 7.lett a 24 maxi kutyából. Dottal nem tudom, mit csináltunk a pályán, én azt hittem, kizártak, de aztán az eredmény olvasásakor kiderült, hogy 4.-ek lettünk. :)

Vasárnap folytattuk csapat jumping futamokkal. Itt Dot volt előbb, nem sikerült egy hullámhosszra kerülnünk és sajnos kizárták. Utána csak egy csapat volt és máris Latte jött. Vele abszolút megvolt az összhang, gyönyörű hibátlan futam is lett belőle. Ráadásul a csapat dobogó legfelső fokára is állhatott a FittEbek csapata :) 

Délután A2 volt a következő futásunk, itt már túlélősre jártam pályát, 1 hibával sikerült is végig jutnunk, ezzel 3-ak lettünk. A3-ban pedig már nagyon fáradt voltam és kitoltam Lattét, így kizártak sajnos.

Összetettben Latte így nem szerzett eredményt, pedig tényleg hajszálon múlt. Dot viszont felállhatott a 3.helyre a dobogón.

A Medivid évek óta különleges verseny a számomra, kezdetben egyedül indultam, aztán jött CukiGazdi is, majd pedig hatalmas Csapattal vágtunk neki. Mostmár azt hiszem, olyasmi, mint egy pót kutyás tábor. Szép dolog felállni a dobogóra, de a legszebb szurkolni a többieknek, levegőt sem véve várni egy-egy futam végét, aztán feldübörög a taps és belereng a csarnok... 

Köszönöm ezt a fantasztikus hétvégét! Hajrá Smaragd! :) :) 


Gazdi

2021. augusztus 8., vasárnap

Veres Kupa és Éjszakai Puller verseny, avagy egy átlagon felüli nap

 Hogy hol van a határ? A határ a csillagos ég. Rajtunk múlik. Rajtam és Rajta. Képesek vagyunk rá? Mindenre képesek vagyunk! A kérdés az, mennyit vagyunk hajlandóak tenni érte.

Féltem ettől a naptól. Persze csak titokban. Mert tudom, mennyire el tud fárasztani egy verseny, az egész napos figyelem, pörgés, koncentráció. Mert eleve őrültségnek hangzott, és mi van, ha nem tudom megcsinálni? Ha nem tudok hazajönni, ha nem lesz erőm felmenni a futamra... De meg akartam próbálni, képes vagyok-e rá. Mert ha meg se próbálom, sosem tudom meg a választ. 

Ez most nem annyira a kutyákról szólt, persze, ők voltak a kulcsfigurák, de most az volt a kérdés meddig tudom kitolni a saját határaimat. 

Monoron kezdtük a napot saját agility versennyel, a Veres Kupával. A saját verseny mindig több energia, több koncentráció, nagyobb pörgés. Megvan a maga varázsa, és megvan benne a kihívás is, persze egy ilyen szuper, profi csapattal minden könnyen összejön. :) 
J3-mal kezdtünk, már ami a futamainkat illeti. Latte kipihenten került elő a boxból, bejártuk a területet, ne közben jöjjön rá a szaglászhatnék. Aztán mire kettőt pislogtam, már fent álltunk a pályán. Nagyon izgalmas, nagyon technikás pálya volt rengeteg kézre vétellel, az utolsó akadályig koncentrálni kellett. De megugrottuk! Latte hibátlant futott, ráadásul ő volt az egyetlen! Így a dobogó legfelső fokára állhattunk. :) 
J3 maxi dobogó
Az A3 nagyon gyorsan következett utána, fejben nem sikerült átállnom a pályára, ez egy verőt és egy megtagit hozott és egy 4. helyre lett elég. 
Utána nagyon nagy volt bennem a "flash érzés" és bár igyekeztem lenyugodni, nem sikerült. Dotot nem tudtam olyan határozottan vezetni, amire szüksége lett volna, ő meg a hosszú boxban lét után kissé elvarázsolt volt. Tanultam a dologból. Mindig meg kell találnom a módját, hogy legyen időm átállni a két kutya közt fejben is, illetve hozni kell kivehető boxot, hogyha a pályajárás után hamar startolunk legyen ideje felébredni a kutyának. 

Délután egy gyors autózás után megérkeztünk a 10.kerületbe a Hobby éjszakai Dog Puller versenyre. Dotot mindkét diszciplínába neveztem. A runningokat még világosban tartották. Itt is igaz volt, hogy még nem sikerült 100%-ban ott lennem fejben a futam alatt, Dotot viszont a legkevésbé sem zavarta. Iszonyat lendülettel szaladt és rendületlenül hozta a karikát. Nagyon szép futam volt, 6 pontot kaptunk érte, ami eddig a legtöbb pontunk volt olyan versenyen, ahol nem volt előtte programunk. 

A jumping futam már sötétben zajlott. Dot fél a sötéttől és előtte már jelezte, hogy nem annyira érzi jól magát, nem is voltam biztos benne, hogy fog bármit is csinálni. Aztán bementünk a kivilágított pályára és Dot repült. Kellett némi idő, míg felgyorsultam hozzá, de aztán életünk eddigi legjobbját hoztuk össze! Minden pillanatát élveztem, olyan volt, mint mikor Meluval száguldottunk az agility pályán. Nem volt más csak a Puller, a kutya, meg én. 80 pontot kaptunk, ami új rekordunk, de igazából a "futam" után nekem mindegy volt. Csak az számított, hogy ott voltunk és megcsináltuk. Méghozzá nem is akárhogyan! 

Az már csak hab volt a tortán, hogy Dot micsoda helyezéseket hozott el ezekkel a pontokkal! Először is maxi kategóriában két 7.helyünk lett, ami az eddigi legjobb eredményünk. Aztán Hobby kategóriában runningban 3., jumpingban 2. lett, és a veteránok közt is running 3., jumping 2.helyet sikerült elhoznunk. 

Nagyon büszke vagyok magunkra. 
Lattéra azért, mert rám koncentrál a futam alatt, mert végigbírta ezt az extra hosszú napot, és Dot eredményhirdetése után még egy kis fotózásra is rá lehetett venni. 
Dotra, mert végig csinálta. Mert ilyen fantasztikus kutya, mert ha Puller van, akkor rá mindig lehet számítani, legyen éppen nappal, vagy éjszaka. :) 
Meg magamra is, mert ez azért nem mindennapi megterhelés volt. És persze Melura is, aki nem panaszkodott, hogy csak hajnali 1-kor volt vacsora :D 

Gazdi